Spotkania seminaryjno-warsztatowe
W okresie od maja i czerwcu 2024 roku odbyły się spotkania seminaryjno-warsztatowe dla pedagogów oraz kadr pedagogicznych szkół z terenu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.
Celem spotkań było wsparcie merytoryczne oraz podniesienie umiejętności całej kadry pedagogicznej w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec dziecka oraz zapoznanie z wiedzą dotyczącą obowiązków pracowników oświaty wynikających z zapisów prawnych i procedury „Niebieskie Karty”.
Główne zagadnienia spotkań:
- problem przemocy w rodzinie, w tym przemocy wobec dzieci,
- prawne aspekty przeciwdziałania przemocy w rodzinie,
- reagowanie na podejrzenie przemocy w rodzinie,
- standardy ochrony małoletnich.
Spotkania poprowadzili członkowie Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Czerwionce-Leszczynach, tj. Izabela Malik (Zastępca Przewodniczącego Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Gminie i Mieście Czerwionka-Leszczyny), Anna Laskowska oraz Krzysztof Bałazy (pracownik socjalny Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach).
Udział w spotkaniach pozwolił kadrze pedagogicznej szkół, którzy pracują bezpośrednio z dziećmi na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, na zdobycie nowej i poszerzenie dotychczasowej wiedzy z zakresu ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Interdyscyplinarne podejście do procedury „Niebieskie Karty”
W dniu 08.11.2021 r. w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbyło się szkolenie seminaryjno-warsztatowe w wymiarze 5 godzin pn.: Interdyscyplinarne podejście do procedury „Niebieskie Karty”. Szkolenie zostało zrealizowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach.
Uczestnikami szkolenia były osoby pracujące na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej, w tym w szczególności członkowie Grup Roboczych.
Szkolenie prowadziła Liliana Krzywicka.
Zakres tematyczny szkolenia:
- rola, zadania poszczególnych członków Zespołu Interdyscyplinarnego,
- rola, zadania poszczególnych członków Grup Roboczych,
- praca z osobą, wobec której istnieje podejrzenie, że doznaje przemocy domowej,
- praca z osobą, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie.
Celem szkolenia było:
- dostarczenie niezbędnych informacji odnośnie przepisów prawnych w kontekście rozwiązywania problemów przemocy w rodzinie,
- rozwój i poszerzenie umiejętności niezbędnych w kontakcie z ofiarą/sprawcą przemocy,
- dostarczenie wiedzy na temat specyfiki zjawiska przemocy domowej,
- budowanie zespołu interdyscyplinarnego w środowisku lokalnym.
Liliana Krzywicka – mgr psychologii SWPS – Warszawa, mgr socjologii UŚ w Katowicach. Kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Katowicach, Certyfikat w zakresie interwencji kryzysowej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, członek Rady Certyfikującej Sekcji Interwencji Kryzysowej PTP, członek Ogólnopolskiej Rady Ekspertów do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Warszawie, (od 2010 r. przewodnicząca Rady), certyfikowany Specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, trener asertywności, terapeuta w nurcie terapii krótkoterminowej skoncentrowanej na rozwiązaniach, posiada wieloletnie doświadczenie pracy z osobami w sytuacjach kryzysowych, w tym w sytuacjach katastrof masowych, 15-letnie doświadczenie pracy z ofiarami, sprawcami przemocy w rodzinie. Specjalizuje się w problematyce kryzysu, traumy, przemocy i zaburzeń więzi, analizie wzorców przywiązania i strategii radzenia sobie z przemocą w bliskich związkach. Autorka kilku artykułów popularno-naukowych w obszarach wymienionych wcześniej zagadnień.