Tydzień Profilaktyki Uzależnień 2022
Finał "Tygodnia Profilaktyki Uzależnień"
16 września odbył się ostatni festyn w ramach "Tygodnia Profilaktyki Uzależnień". Na leszczyńskim "Zameczku", uczniowie Szkół Podstawowych Nr 1 i 3 w Leszczynach wzięli udział w "Marszu Profilaktycznym".
Uczniowie w barwnym korowodzie, ze specjalnie przygotowanymi na ten dzień plakatami i transparentami z hasłami profilaktycznymi, przemaszerowali wokół "Zameczku", by zachęcić mieszkańców naszej gminy do zdrowego stylu życia, bez uzależnień.
Pochód zakończono symbolicznym wypuszczeniem w niebo balonów z hasłami profilaktycznymi.
Na koniec, na uczniów czekała świetna zabawa przygotowana przez Placówki Wsparcia Dziennego w Czerwionce oraz Leszczynach.
Dodatkową atrakcją dla dzieci były zamek dmuchany, fotobudka oraz "kącik zdrowej żywności".
Miasteczko drogowe w Dębieńsku
Za nami trzeci dzień wydarzeń w ramach "Tygodnia Profilaktyki Uzależnień". Tym razem z profilaktyczną misją zawitano do Dębieńska.
Z inicjatywy Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 7 został zorganizowany festyn profilaktyczny "Miasteczko drogowe", na który zaproszono również uczniów Szkoły Podstawowej Nr 8 oraz Przedszkolaków.
Członkowie Gminnej Komisji Rozwiązania Problemów Alkoholowych zadbali o edukacyjny charakter festynu - przeprowadzali pogadanki i quizy z dziećmi, rozdawali ulotki i gadżety profilaktyczne, zwracali uwagę na najważniejsze problemy młodych mieszkańców, które mogą prowadzić do wielu niebezpiecznych uzależnień, np. uzależnienie od telefonu. Elementy profilaktyki przekazywane były dzieciom podczas zabawy, co jest najefektywniejszą formą przyswajania tej wiedzy. Dzieci zostały uwrażliwione na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, w szczególności jako uczestnika ruchu drogowego.
Gry, animacje, malowanie twarzy, zabawy z chustą - przeprowadziły wychowawczynie Placówki Wsparcia Dziennego w Czerwionce oraz w Leszczynach.
Dodatkowo, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej Nr 7 ufundowała dzieciom napoje oraz świetną zabawę z DJ-em.
Organizatorzy serdecznie dziękują Dyrektorom Szkoły Podstawowej Nr 7 i 8, Dyrekcji Przedszkola Nr 8 oraz Radzie Rodziców za współpracę przy realizacji festynu - wspólnie działamy dla dobra naszych dzieci!
Miasteczko drogowe w Czerwionce
13 września najmłodsi uczniowie Szkół Podstawowych Nr 4 i 5 w Czerwionce-Leszczynach uczestniczyli w profilaktycznym wydarzeniu pod nazwą "Miasteczko drogowe".
Plac rekreacyjny na "familokach" zamienił się w prawdziwe miasteczko profilaktyczne. Członkowie Gminnej Komisji Rozwiązania Problemów Alkoholowych w Czerwionce-Leszczynach udzielali informacji na temat profilaktyki uzależnień behawioralnych, uwrażliwiali najmłodszych, jak ważne jest dbanie o własne bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz jak unikać zagrożeń prowadzących do wielu uzależnień.
Prawdziwą atrakcją było miasteczko drogowe, dzięki któremu dzieci poznawały zasady ruchu drogowego. Alkogogle i refleksomierz umożliwiły dzieciom sprawdzenie, jak ważny jest trzeźwy umysł w czasie poruszania się po drodze. Dodatkowe atrakcje, tj. malowanie twarzy, ogromne bańki mydlane, malowanie busa, szczudła, chusta animacyjna, sprawiły, że dzieciom łatwiej było przyswoić trudne tematy związane z uzależnieniami.
Wszystkie animacje i zabawy zostały przygotowane przez wspaniałe wychowawczynie Placówki Wsparcia Dziennego w Czerwionce oraz w Leszczynach.
Spotkania z sędzią Anną Marią Wesołowską
12 września 2022 r., w ramach Tygodnia Profilaktyki Uzależnień, odbył się cykl spotkań edukacyjno–profilaktycznych z autorytetem w dziedzinie prawa – sędzią Anną Marią Wesołowską adresowanych do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, nauczycieli, przedstawicieli instytucji pomocowych oraz wszystkich mieszkańców naszej gminy.
Anna Maria Wesołowska znana jest z paradokumentu ,,Sędzia Anna Maria Wesołowska”. Ta wyjątkowa osoba, jest nie tylko postacią telewizyjną, ale przede wszystkim sędzią, która przez 40 lat orzekała w Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Łodzi. Z udziałem tego wyjątkowego gościa przeprowadzone zostały trzy spotkania edukacyjno-profilaktyczne. W tych niezwykłych lekcjach prawa i profilaktyki wzięło udział ponad 750 uczniów, z kolei trzecie spotkanie dedykowane było dla osób dorosłych.
Podczas wszystkich spotkań poruszane były sprawy związane z przestępczością nieletnich i odpowiedzialnością prawną za czyny karalne. Pani Sędzia uświadamiała zebranym, że coraz więcej młodych ludzi staje przed sądem, coraz młodsi dokonują przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, sięgają po alkohol, narkotyki, rozpoczynają współżycie seksualne. Uświadamiała młodych ludzi, gdzie istnieją granice między głupstwem a przestępstwem, żartem a wykroczeniem przytaczając historię „chłopaka z różą”. Unaoczniła jak wygląda życie młodego człowieka po błędzie.
Sędzia poruszyła także zagadnienia dotyczące niebezpieczeństw, które czyhają na dzieci i młodzież w internecie. Pani Sędzia w bardzo ciekawy sposób opowiadała o swoich doświadczeniach zawodowych. Przytoczyła historie z sali sądowej, które szczególnie zapadły jej w pamięć. Podczas wizyty zachęcała młodzież do aktywnego włączania się w edukację prawną poprzez tworzenie w szkołach tzw. „kącika prawnego”. Uczniowie mogli dowiedzieć się również wiele o pracy sędziego. Potencjalni przyszli prawnicy mogli nawet przymierzyć togę i wziąć do ręki łańcuch sędziowski.
Pani Anna Maria Wesołowska w trakcie trzeciego spotkania adresowanego przede wszystkim do rodziców oraz przedstawicieli oświaty i instytucji pomocowych, omówiła kwestie dotyczące ochrony młodzieży przed przemocą i konfliktam i z prawem. Zwróciła uwagę na problemy przemocy fizycznej i psychicznej w rodzinie, szczególnie uwrażliwiała dorosłych, jak ważna jest umiejętność słuchania i rozmawiania z młodym człowiekiem. Przypomniała rodzicom o obowiązku współpracy ze szkołą w organizowaniu kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży. Przykłady przekazane przez Panią Sędzię uświadomiły rodzicom, jak ważną rolę odgrywają oni w życiu i rozwoju własnych dzieci.
Pani Sędzia mówiła o obowiązkach rodzica wobec dziecka, jak również o obowiązkach dziecka wobec rodziny i instytucji szkoły. Kluczem do wszystkiego jest rozmowa, dobra współpraca, a cel niezmiennie jeden - dobro dziecka.
Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską z pewnością było bardzo ciekawą i interesującą lekcją życia, która być może skłoni niejedną osobę do refleksji i pozwoli dostrzec problemy innych w najbliższym otoczeniu.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją ze spotkania przygotowaną przez Radio 90FM - Tłumy na spotkaniach. Sędzia Anna Maria Wesołowska gościem specjalnym w Czerwionce-Leszczynach.
Organizatorem Tygodnia Profilaktyki Uzależnień jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach wraz z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czerwionce-Leszczynach.
Tydzień Profilaktyki Uzależnień odbywa się pod patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesława Janiszewskiego.