Konferencja "Rakowi - STOP"
"Rakowi - STOP. Wczesne wykrycie - szansą na życie" to tytuł konferencji, jak odbędzie się w Rybniku w ramach kampanii "Październik miesiącem walki z rakiem piersi".
Konferencja rozpocznie się w czwartek, 20 października o godzinie 10.00 na terenie rybnickiego Kampusu, przy ul. Rudzkiej 13 (budynek B).
Program konferencji:
- 9.30 - 10.00: rejestracja uczestników,
- 10.00 - 10.20: przywitanie gości i otwarcie konferencji - dr n. med. Grzegorz Słomian - Przewodniczący Rady Fundacji na rzecz Onkologii „Rakowi-Stop” w Rybniku,
- 10.20 - 11.00: Lekarz i ja - razem działamy na każdym etapie raka - prof. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko-Ochojska,
- 11.00 - 11.30: Jestem z tobą. O towarzyszeniu w chorobie - Andrzej Ochojski,
- 11.30 - 11.50: przerwa kawowa,
- 11.50 - 12.20: Profilaktyka - dlaczego niektórych rak nie tyka - dr n. med. Katarzyna Kryszczyszyn-Musialik,
- 12.20 - 12.50: Nie poddaję się - Agnieszka Filusz,
- 12.50 - 13.20: Fundacja na Rzecz Onkologii Rakowi-Stop w Rybniku - nasza misja, nasze plany i zadania - dr n. med. Grzegorz Słomian, Przewodniczący Rady Fundacji na rzecz Onkologii „Rakowi-Stop” w Rybniku.
Konferencji towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia:
- Mammobus: Rybnik, Rudzka 13 (pod sceną RCK), godz. 9.00-15.00 - możliwość bezpłatnego wykonania mammografii przez pacjentki w wieku 50-69 lat, zweryfikowane pozytywnie pod względem uprawnień do badania przez NFZ,
- Badanie USG: Rybnik, Rudzka 13, budynek A, sala 203, godz. 9.00-15.00 - możliwość bezpłatnego skorzystania z badania wykonywanego przez lekarzy radiologów z WSS nr 3 w Rybniku, dla uczestniczek konferencji.
USG to podstawowe badanie wykonywane w ramach profilaktyki nowotworu piersi, pozwalające wykryć zmiany, które nie są jeszcze wyczuwalne na poziomie palpacyjnym, ani zauważalne wzrokowo. Ponadto stosowane jest w różnicowaniu zmian torbielowych i litych oraz w ocenie wielkości i granic zmian ogniskowych.
- Mobilny Punkt Oddawania Krwi oraz badań laboratoryjnych: Rybnik, Rudzka 13, obok budynku C, godz. 9.00-15.00 - krwiodawcy mogą wspierać akcję oddając krew oraz mają możliwość, tak jak uczestnicy konferencji, wykonania bezpłatnych badań krwi na markery nowotworowe PSA lub CA 125. Badanie laboratoryjne krwi: w trakcie przerwy w konferencji i po jej zakończeniu.
- Stanowisko Narodowego Funduszu Zdrowia: Rybnik, Rudzka 13, budynek B, godz. 9.00-15.00 - informacje dot. leczenia uzdrowiskowego i programów profilaktycznych, informacje dot. diet, wydawanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), potwierdzanie profilu zaufanego.
- Stoiska wystawiennicze firm wspierających chorych onkologicznie.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja na Rzecz Onkologii "Rakowi-Stop" w Rybniku, a współorganizatorami Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Rybnickie Centrum Edukacji Zawodowej.
Przedsięwzięcie objęte zostało patronatem Prezydenta Miasta Rybnika, Starosty Powiatowego w Rybniku, Prezydenta Raciborza, Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny oraz Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.