Kontrast

Czcionka

A+ A-
OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W CZERWIONCE-LESZCZYNACH
Poniedziałek: 07:00 - 17:00 Wtorek: 07:00 - 15:30 Środa: 07:00 - 15:30 Czwartek: 07:00 - 15:30 Piątek: 07:00 - 14:00
Zdjęcie grupowe uczestników oraz prelegentów konferencji „Uzależnienie a bezdomność. Profilaktyka i metodyka problemu”

Konferencja "Uzależnienie a bezdomność. Profilaktyka i metodyka problemu"


18 kwietnia na terenie leszczyńskiego Zameczku, z inicjatywy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czerwionce-Leszczynach, odbyła się konferencja pod hasłem „Uzależnienie a bezdomność. Profilaktyka i metodyka problemu”.

Konferencję otwarła Hanna Depa, członkini Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czerwionce-Leszczynach, a jednocześnie pracownik socjalny Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach. Przedstawiła ona prezentację „Organizowanie schronienia w Gminie i Mieście Czerwionka-Leszczyny”.

Podczas kolejnych sesji uczestnikom zaprezentowane zostały następujące zagadnienia:

  • "Profilaktyka uzależnień" - Ireneusz Pietrek, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czerwionce-Leszczynach,
  • "Pomoc na rzecz bezdomnych uzależnionych w Schronisku w Przegędzy" - Wiktoria Cimala, Towarzystwo im. św. Brata Alberta – Koło Rybnickie,
  • "Funkcjonowanie schroniska w Gliwicach-Bojkowie. Wyzwania, problemy" - Tomasz Kijek, Roman Kamiński, Towarzystwo im. św. Brata Alberta – Koło Gliwickie,
  • „Skuteczne metody profilaktyki i pomocy osobom bezdomnym uzależnionym" - Kazimierz Speczyk, Łukasz Gajos, Stowarzyszenie na Rzecz Adaptacji Osób Uzależnionych i ich Rodzin „Żyj i Daj Żyć”,
  • „Streetworking jako forma pomocy” - Dariusz Piotrowski, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku.

Zorganizowana konferencja była okazją do wymiany teoretycznych i praktycznych doświadczeń osób oraz instytucji pracujących z osobami uzależnionymi oraz w kryzysie bezdomności. Jej głównymi celami były między innymi:

  • poznanie skali zjawiska bezdomności w najbliższej okolicy oraz wskazanie jej najczęstszych przyczyn,
  • podniesienie świadomości istnienia problemu,
  • zaprezentowanie „dobrych praktyk” stosowanych przez instytucje pomocowe i prewencyjne.

Tematyka konferencji spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem ze strony uczestników.

W debacie wzięli udział przedstawiciele Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czerwionce-Leszczynach, Straży Miejskiej, Policji, pracownicy socjalni oraz zaproszeni goście.

„Szczególne podziękowania chcielibyśmy wyrazić pod adresem prelegentów, bez których minione wydarzenie nie mogłoby mieć miejsca. Jest nam bardzo miło, że zechcieli poświęcić czas i aktywnie uczestniczyć w konferencji”

– podkreślają członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czerwionce-Leszczynach.

Wydarzenie było organizowane w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny na lata 2022-2025.