Kontrast

Czcionka

A+ A-
OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W CZERWIONCE-LESZCZYNACH
Poniedziałek: 07:00 - 17:00 Wtorek: 07:00 - 15:30 Środa: 07:00 - 15:30 Czwartek: 07:00 - 15:30 Piątek: 07:00 - 14:00
Na zdjęciu jubilatka, Anna Gawłowska, wraz z córką, Urszulą, oraz gośćmi: Burmistrzem Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesławem Janiszewskim, Pełnomocnik ds. Społecznych Aleksandrą Chudzik oraz Wacławem Janem Kroczkiem z Gerontology Research Group (zdj. Hanna Piórecka-Nowak)

110. urodziny Pani Anny Gawłowskiej


Mieszkanka Czerwionki-Leszczyn Pani Anna Gawłowska w dniu 6 czerwca świętowała swoje 110 urodziny. Jest najstarszą mieszkanką województwa śląskiego. Miała pięć lat, gdy Polska odzyskała niepodległość, przeżyła dwie wojny światowe. Na jej oczach zmieniał się świat.

Solenizantka urodziła się 6 czerwca 1913 roku w Cieszynie, gdzie panował wówczas ostatni habsburski książę cieszyński Fryderyk Habsburg. Polski nie było na mapach politycznych świata. Trwały wojny bałkańskie stanowiące jedną z iskier wybuchu I wojny światowej. W tym samym roku - 1913 oddano do użytku pierwszą autostradę, która połączyła wybrzeża USA, pierwszemu człowiekowi udało się wyskoczyć na spadochronie z lecącego samolotu i bezpiecznie wylądować, uroczyście otwarto znany drapacz chmur Woolworth Building w Nowym Jorku, ukazał się pierwszy tom cyklu powieściowego "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta, Thomas Woodrow Wilson został dwudziestym ósmym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Dwukrotna już wtedy laureatka Nagród Nobla z fizyki i chemii Maria Skłodowska-Curie pracowała nad uruchomieniem „Kuźni Noblistów” - prywatnego Instytutu Radowego.

Nasza Jubilatka miała więc rok, gdy wybuchła pierwsza wojna światowa, pięć lat - gdy Polska odzyskała niepodległość, 23 - gdy wyszła za mąż za Rudolfa Gawłowskiego i 26 - gdy świat po raz kolejny pogrążył się w wojennej zawierusze.

W 1947 roku Państwo Gawłowscy przeprowadzili się do Czerwionki, tutaj mąż Pani Anny rozpoczął pracę. Pani Anna ze swoją rodziną mieszkała najpierw w zameczku przy al. św. Barbary, a potem w leszczyńskim zamku. Urodziła syna i córkę, doczekała się jednego wnuka oraz dwójki prawnucząt. Syn Jubilatki już nie żyje. Pani Anna mieszka w Czerwionce ze swoją córką - Urszulą, która z miłością i wielkim oddaniem opiekuje się Jubilatką.

Pani Anna ujmuje pogodą ducha i życzliwością.

Mama zawsze była aktywna, opiekuńcza, mówiła, że trzeba przyjmować wszystko, co nam zsyła los i uśmiechać się do świata. Bardzo lubiła rozwiązywać krzyżówki

- wspomina córka Pani Anny - Urszula.

Solenizantkę odwiedził Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski wraz z Pełnomocnik ds. Społecznych Aleksandrą Chudzik. Goście, w imieniu mieszkańców Czerwionki-Leszczyn, przekazali najlepsze życzenia, wręczyli także kwiaty i upominki.

Życzenia i gratulacje złożył także Wacław Jan Kroczek z Gerontology Research Group, międzynarodowej organizacji naukowej zajmującej się badaniami nad zdrową starością i długowiecznością.

Pani Anna jest superstulatką, rekordzistką długowieczności w Polsce, najstarszą osobą w województwie śląskim, a obok mającej 111 lat Józefy Ciesielskiej z Wielkopolski, 110 lat Jadwigi Żak-Steward z Łodzi i 110 lat Ireny Siły-Nowickiej z Warszawy czwartą najstarszą mieszkanką Polski.

Źródło: Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny