Bezpieczni w wakacje
W poniedziałek, 26 czerwca, na leszczyńskim Zameczku odbyła się akcja "Bezpieczni w wakacje".
Po raz pierwszy wszystkie służby: policjanci, strażacy, ratownicy wodni, leśnicy, ratownicy grupy poszukiwawczo-ratowniczej, przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czerwionce-Leszczynach spotkali się w jednym miejscu, by przybliżyć dzieciom i młodzieży zasady bezpiecznego zachowania w czasie letniego wypoczynku.
Serca wszystkich uczestników wydarzenia skradła ratowniczka Zoya, pies Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Knurów. Wspólnie ze swoją przewodniczką zaprezentowały krótki pokaz współpracy. Dzieci z zainteresowaniem słuchały o szkoleniu psa ratowniczego oraz zadawały mnóstwo pytań. Następnie ratownicy zaprezentowali pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, bezpieczne podejście do osoby poszkodowanej oraz jak postąpić w sytuacji zadławienia. Mieli też wiele cennych wskazówek, jak zachować się w czasie wyjścia w góry, tj.:
- przed wyjściem w góry zdobądź informacje o szlaku,
- znajdź obiekty, które mogą stanowić awaryjne schronienie,
- sprawdź pogodę,
- zostaw wiadomość dokąd idziesz.
Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Rybniku przestrzegali, aby:
- nie kąpać się w miejscach do tego niedozwolonych,
- nie skakać do wody,
- nie popychać innych kąpiących się,
- nie wypływać materacem na głęboką wodę,
- nie kąpać się bezpośrednio po dużym posiłku.
Edukowali również, co oznaczają kolorowe boje na kąpielisku, co oznacza kolor wywieszonej flagi oraz jak udzielić pomocy tonącej osoby.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Nadleśnictwa Rybnik, gdzie leśnicy przygotowali wiele atrakcji, w tym zagadki, w których można było wygrać drobne upominki. Leśnicy edukowali również odwiedzających o tym, jak należy zachować się w lesie. Oto kilka podstawowych zasad:
- Zachowaj ciszę. Nie zakłócaj życia zwierzętom.
- Nie śmieć. Zabierz śmieci ze sobą i wyrzuć je do kosza.
- Szanuj mieszkańców lasu. Nie płosz zwierzyny.
- Biwakuj tylko w miejscach do tego wyznaczonych.
Na stoisku Ochotniczej Straży Pożarnej w Leszczynach odwiedzający mieli okazję zobaczyć sprzęt i wyposażenie wozu, posłuchać, jak się zachować i jak prawidłowo wezwać służby w trakcie pożaru. Strażacy informowali również o zagrożeniach występujących w codziennym życiu, sposobach ich unikania i zwalczania.
O przestrzeganiu zasad zachowania się na drodze i na przejściach dla pieszych informowali policjanci. Policyjny Sznupek, maskotka śląskiej Policji, przypominał dzieciom numer alarmowy 112, na jaki należy dokonać zgłoszenia. Dawali też wiele praktycznych wskazówek:
- na temat pierwszeństwa pieszego na pasach,
- aby na przejściu dla pieszych przechodzić bez telefonu przy uchu,
- jakie uprawnienia powinien posiadać kierowca hulajnogi elektrycznej,
- gdzie jeździć hulajnogą elektryczną.
Przedstawiciele Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czerwionce-Leszczynach udzielali praktycznych porad, jak „wyjść z sieci” i nie spędzić całych wakacji przy smartfonie. Udzielali praktycznych porad:
- upiecz coś lub ugotuj wspólnie z najbliższymi,
- nadrób zaległości książkowe. Przeczytaj magazyn, komiks, na który zawsze brakowało Ci czasu,
- spotkaj się z kolegami i koleżankami,
- pójdź z rodzicami na spacer,
- zagraj ze znajomymi w grę planszową.
Członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czerwionce-Leszczynach przeprowadzili również quiz profilaktyczny, w trakcie którego przestrzegali dzieci i młodzież przed zażywaniem niebezpiecznych substancji.
Na dzieci, które zdobyły praktyczną wiedzą na każdym ze stanowisk i odpowiedziały na pytanie w quizie profilaktycznym, czekała nagroda oraz nieograniczona zabawa na zamku dmuchanym.
W naszej akcji wzięli udział także pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia Delegatura w Rybniku, od których można było uzyskać kompleksową informację na temat programów profilaktycznych, złożyć wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) oraz dowiedzieć się, jak korzystać z Internetowego Konta Pacjenta (IKP).
Organizatorem wydarzenia był Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach oraz Placówka Wsparcia Dziennego w dzielnicy Leszczyny.
Akcja została objęta honorowym patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.
Wydarzenie finansowane było ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny na lata 2022-2025.